Novinky

***** léto 2018 s vrhem B

bylo dlouhé a vzrušují. Po prvních dnech po porodu, kdy jsme měli značně otřesené nervy, jsme se uklidnili a malí krasavci začali růst před očima. Tím, že to byl zase docela malý vrh, byli všichni zarezervovaní už v okamžiku narození. Když už máte nalezené vhodné budoucí majitele, tak máte samozřejmě polovinu starostí pryč. Měli jsme štěstí na vhodné zájemce a první štěňátko bylo zarezervované ještě před Silvestrem.

Potom kromě nekonečného hlídání, krmení a uklízení přišlo na řadu vymýšlení prvních kombinací jmen. Benedicta, s kterým se jeho majitelé chtějí připravit na canisterapeutické zkoušky, jsme pojmenovali podle benediktýnského hesla „ora et labora“ („modli se a pracuj“). Entlebušíci se sice nemodlí, ale k té jejich radostné povaze a pracovitosti se to velmi dobře hodí. Fenečku se zářivě bílou lysinkou jsme pojmenovali Bastienka podle krásné pastýřky z Mozartovy opery a nejmenší fenečku Belli podle sedmikrásek. A naše poslední ušatá kráska byla pojmenována podle písně „Blueberry Hill“. Kdybychom věděli, co se kolem ní všechno semele, tak bychom jí pojmenovali spíš podle písně Neila Diamonda „Sweet Caroline“. S ní se opravdu jaro přehouplo do pozdního léta, na které nezapomeneme.

Dnes už štěňátka jsou šťastně zabydlená v nových rodinách, mají kolem sebe hodné a veselé lidi a to je ta největší radost.


***** 22.4.2018 se narodila naše štěňátka z vrhu B

 *****

22.4.2018 se narodila naše štěňátka z vrhu B

Jako otce štěňátek jsme si vybrali zase Lorda von Joderten, protože z prvního spojení se narodila jen čtyři štěňátka. Krytí bylo radostné setkání jak entlebušíků tak rodin jejich majitelů, takže to začalo všechno docela idylicky. Tentokrát jsme během březosti na Schatzinku dávali ještě větší pozor než vloni, protože je pravda, že teprve s odstupem času si člověk uvědomí, že šťastný porod zdravých štěňátek není samozřejmostí. 

Samotný porod začal jako obvykle teprve po setmění asi v devět večer a první fenečku jsme uviděli až o půl třetí ráno. Naštěstí to celé probíhalo velmi dobře a my jsme za dvě a půl hodiny měli v bedně pět štěňátek. Dva pejsky a tři fenečky. Všichni se spontánně nadechli, měli krásně vyrovnané váhy od 390 g do 500 g a vypadali celkově velmi dobře. 

Ta naše radost trvala ale jenom 24 hodin a 23. dubna jsme o půl páté ráno našli zeleného pejska mrtvého. Štěňátka byla bez našeho dozoru asi dvě hodiny a ještě ve dvě v noci to na pohled bylo pět vitálních a správně hladových štěňátek. Možná, že malý měl vrozenou vadu neslučitelnou s životem, ale nejspíš to byla naše chyba. Zpětně jsme si uvědomili, že když se narodil, měl už trochu zakalenou placentu a u nosíku měl maličkou bublinku. A my, i když jsme měli nachystanou odsávačku, jsme si mysleli, že když spontánně dýchá, že už není potřeba odsát možné zbytky plodové vody z dýchacích cest. Byli jsme šťastní, že máme tentokrát pět krásných štěňátek, Schatzinka se zase vzorně stará a rozjíždí se starý známý scénář…

Teď už prostě víme, že u štěňátka zbytek plodové vody v dýchacích cestách může vést k rychle se rozvíjející infekci a k selhání plic. A to byla asi i příčina smrti našeho zeleného pejska. Když jsme se o tom později bavili s jinými chovateli, tak nám většina řekla, že oni možnou vodu z čumáčku štěňátka odsávají vždy takzvaně pro jistotu. Asi ne vždycky, když to chovatel neudělá, to vede ke kolapsu štěňátka, protože to by po světě radostně neběhalo našich celkem osm odrostlých a zdravých odchovanců, ale je to jeden ze základních kroků pro úspěšné přežití prvních dnů života. 

Takhle jsme asi úplně zbytečně ztratili zeleného pejska, kterého jsme chtěli pojmenovat Bärli, ale naštěstí nám zůstali modrý Benedict, červená Blueberry, žlutá Bastienne a růžová Belli. 

Z těch vyrostli krasavci, veselí a věčně nenažraní, prostě šťastný mix genů Lorda a Schatzi.

14.1. 2018  Hanácká národní výstava psů Brno 
*** slečna Annie vyhrála Best of Junior 
hodnocení Amélie Annie Swiss Art : výborná 1, CAJC, Best of Junior 

upřímně blahopřejeme 🙂

***  v Brně se potkaly obě naše slečny Annie a Ashlee 

Slečna Ashlee odvážně zaštěkala na rozhodčího a ten ji za tento přestupek proti dobrým mravům dal známku „velmi dobrá“.

Malá Ashlee k rozhodčímu přistupovala ale přesně podle standardu plemene, jako pes, který je  „temperamentní, sebejistý a nebojácný; vůči osobám, které dobře zná, je dobromyslný a příchylný; vůči cizím lehce nedůvěřivý…“ 🙂

Děkujeme oběma výstavním týmům za reprezentaci a krásné fotky. A přejeme hodně štěstí na další výstavě…

*****

12.11.2017 WORLD DOG SHOW  2017 in Leipzig (GERMANY)

náš malý poklad Schatzi

na Světové výstavě psů 2017 v Lipsku

ve třídě šampionek

od německého poradce chovu entlebuchů pana Georga Rotha

dostala známku EXCELLENT – VÝBORNÁ

v její třídě soutěžilo 12 krásných fen 🙂

všechny entlebuší výsledky na WDS 2017 

*****

9.9.2017 –  Klubová výstava Klubu švýcarských salašnických psů v Jedovnici u Brna

Tahle klubovka byla fakt za odměnu – měli jsme velikou radost:

April Schatzi Swiss Tricolor: třída vítězů – feny: výborná 2. resCAC (2. ze 4 šampionek)

naše malá Anelli Ashlee Swiss Art: třída štěňat – feny: velmi nadějná 2. (2. ze 3 výborných feneček)

a otec našeho vrhu A Lord von der Joderten: třída vítězů – psi: výborná 1. CAC (vítěz třídy – nejlepší ze 3 šampionů)

*****

srpen a září 2017 – naše malé fenečky poprvé na výstavách

Obě fenečky získaly na svých prvních výstavách  známku Velmi nadějná! Upřímně blahopřejeme a děkujeme jejich novým handlerkám za krásné předvedení 🙂

 Amélie Annie 

27.8.2017 Brněnská krajská výstava psů – třída štěňat: Velmi nadějná, VN 1

 Anneli Ashlee

9.9.2017 Klubová výstava KSSP – třída štěňat: Velmi nadějná, VN 2

*****

prázdniny 2017 – áčkové štěňátka mají nové doma

Celé prázdniny nám chodily fotky malých entlebušíků z jejich nových rodin. Malí modelové berou to fotografování docela vážně:)

 

*****

červen 2017 – poslední dny štěňátek z vrhu A u nás doma

22.5.2017 se uskutečnila přejímka vrhu od klubového poradce chovu p. Pavla Pečenky. Všechna štěňátka byla vyhodnocena jako standardní.

A dva týdny po úspěšné přejímce vrhu přišel čas, kdy se naši malí entlebušíci začali rozjíždět do svých nových rodin. Obě fenečky Amélie Annie i Anneli Ashlee se odstěhovaly na Vysočinu,  pejsek  Armin-Sam zůstal na Moravě a pejsek Arty odjel do západních Čech.

Našim štěňátkům přejeme šťastný, dlouhý a zdravý život v jejich nových domovech.

A jejich novým majitelům tolik štěstí a radosti, jako když malá April Schatzi Swiss Tricolor před třemi lety přišla k nám.

slečna Anneli Ashlee
pejsek Artus – Arty
slečna Amélie Annie
pejsek Armin – Sam

*****

30.3.2017 se narodila naše první štěňátka Swiss Art 

Schatzi byla asi míň nervózní než my a skvěle se starala od prvního okamžiku, kdy se jí narodil první maličký pejsek. Za tři hodiny jsme v porodní bedně měli dva malé pejsky a dvě malé fenečky.

První tři  týdny se štěňátky jsou v podstatě za odměnu. Inteligentní entlebuší fenka se téměř o všechno stará sama a člověk je chodí „jen“ kontrolovat, ale nemá skoro nic na práci.   Za to během dalších 6 týdnů jí to musíte všechno vrátit. Na ten život s několika miniaturními verzemi entlebucha v bytě člověk nikdy nezapomene. Byla to veliká radost a hromada práce. Ale jako obvykle všechno se dá nacvičit a na konci května jsme byli dost dobře organizovaná chovatelská jednotka. Zvláště různé techniky umývání podlahy a čištění koberců jsme zvládli na téměř profesionální úrovni.

Když konečně začal teplý květen a štěňátka mohla během dne ven na zahradu, mysleli jsme si zcela naivně, že by mohla trávit nějaký čas zavřená v ohrádce. Trvalo jim to jen dva dny, než pochopili, že pravý život je samozřejmě za ohrádkou, kde si běhá jejich máma.  Tak se probojovali ven a my je potom hlídali.  V podstatě pásli. Kuriózně na zahradě za těch pár týdnů skoro nic nezničili. Jen nám přibyly zcela nečekané díry v dlažbě, protože hrabat byla pro ně prostě radost. A dívat se na ně, jak krásně spolupracují a jak se pravidelně střídají ve vyhrabávání hlíny z díry, byla zase radost pro nás:)

4 denní štěňátka…
… a o šedesát dní později.

*****

4. 12. 2016

se nám podařilo na mezinárodní výstavě v Nitře získat od paní posuzovatelky Lenky Faraislové (ČR) poslední ocenění CACIB a Schatzi splnila poslední časovou podmínku pro udělení titulu Interchampion – Mezinárodní šampion krásy (C.I.B.)

Uplynul přesně 1 rok a 6 dní od okamžiku, kdy jsme v Nitře stáli poprvé opravdu v kruhu a nevěřícně poslouchali, že naše Schatz dostala svého prvního CACIBa. Už tenkrát poprvé v Nitře jsme potkali pár zkušenějších chovatelů, kteří byli tak milí, že nám ukazovali, jak to vlastně v kruhu dělají.  A to bylo na všech těch výstavách úplně nejlepší: vždycky je to doslova show, přehlídka krásných psů na místech, kam byste normálně ani nejeli, a ještě tam můžete potkat zajímavé lidi.

3.12.2016 Piešťany – den před posledním CACIBem